Все про фотографію

Субота, 27.04.2024, 09:34
Вітаю Вас Гість

Реєстрація
Вхід

Каталог статей


Головна » Статті » Поради по зйомці


Експозиція

Точна установка експозиції для отримання якісної негативної фотографії і є визначальною при зйомці слайдів. Експозиція є кількість світла, що отримується плівкою. Кожна плівка вимагає певну кількість світла для отримання кадру при відповідному освітленні. Як багато світла потрібно плівці, залежить від її чутливості. Також потрібно пам'ятати про те, що універсальність Вашого фотоапарата визначає можете Ви зробити знімок на заході протягом похмурого дня або в дощову погоду, всередині приміщення або на нічному футбольному матче.Для незвичайних умов освітлення необхідно користуватися експонометр. Більшість 35-мм камер має вбудований експонометр. Вбудований експонометр дзеркальних камер показує швидкість затвора і величину апертури необхідної для отримання якісного знімка. Більшість звичайних камер мають вбудований експонометр автоматично виставляють швидкість затвора і величину апертури. Дзеркальні камери мають опцію ручної установки експозиції, тобто дозволяють в ручну виставити бажану витримку і діафрагму.

 

Автоматичні установки експозиції

Функція пріоритету апертури дозволяє встановлювати необхідну величину діафрагми для збільшення або зменшення глибини поля знімка. Тут велика апертура була використана для того щоб фон не потрапив у фокус. При фотоапарат підбере відповідну швидкість затвора для отримання потрібної експозиції. Однак більшість "мильниць" має найпростішу систему контролю експозиції. Більш досконалі дзеркальні камери мають кілька функцій пріоритетів для установки експозиції. Якщо ви є власником такої камери, то знання переваг кожного з пріоритетів дає можливість творчо підійти до створення фотографій.

Автоматичні камери дозволяють задовольнити різні Ваші потреби такі як розширення глибини поля кадру або зйомка швидких об'єктів. Іншою можливістю оптимизирующей результат зйомки є використання різного додаткового устаткування такого як теле об'єктив. Нижче ми наведемо опис особливостей кожного з пріоритетів.

Пріоритет діафрагми

В цьому випадку ви вибираєте величину апертури (діафрагми), а фотоапарат автоматично встановлює швидкість затвора. Ця функція ідеальна якщо Ви хочете контролювати глибину поля. Вибираючи маленьку апертуру для розширення глибини поля або велику для підбору фокусу ви отримуєте перевагу від автоекспозиції отримуючи можливість управляти різкістю кадру.

Пріоритет виержкі

Пріоритет витримки дає можливість встановити швидкість затвора такий яка необхідна для зйомки даного об'єкта при цьому камера автоматично визначить діафрагму. На знімку фотограф використовував високу швидкість затвора для того щоб заморозити дію. Якщо швидкість затвора, яку ви обрали вимагає діафрагми виходить за межі можливостей Вашого об'єктиву вам ймовірно доведеться скористатися іншою відповідною швидкістю затвора або використовувати плівку інший чутливості. Наприклад, якщо ви захочете отримати знімок хорошої якості з односекундной витримкою і з плівкою чутливістю ISO 100, то навіть така маленька діафрагма об'єктива як F/22 не забезпечить гарною експозиції. Вихід з даної ситуації буде або у використанні більш низько чутливої ​​плівки або застосування при фотографуванні нейтрального фільтра.

Програмні зміни

Використовуючи програмні можливості фотоапарата ви можете встановити як бажану витримку так і діафрагму. Якщо предмет не вимагає специфічної установки швидкості затвора або апертури, то довіртеся своєму фотоапарату, він встановить проміжні величини витримки і апертури. В цьому випадку ви отримаєте нормальну експозицію для зйомки нерухомого предмета і достатню глибину поля в кадрі.

Деякі фотоапарати мають особливість звану програмним зміною, які дозволяє вам вибирати будь-яку еквівалентну комбінацію витримки і діафрагми. З цією здатністю ви можете дозволяти камері наблизити експозицію до потреб зйомки. Якщо вбудований експонометр вибрав 1/125 с f / 8 ви можете перейти до еквівалентним експозіціям1/250с. з f/5.6 або 1/60с. з f/11.

Існують інші програмні можливості контролю експозиції, коли ви наприклад контролюєте глибину поля (пейзажна зйомка) фотоапарат програмно вибере мінімально можливу величину діафрагми яку тільки можуть дозволити швидкість об'єктива вашої фотоапарата. Ця програмна можливість особливо хороша при зйомці пейзажної фотографії коли вам потрібно отримати максимальну глибину кадру. Також, коли ви знімаєте рухомі об'єкти (спортивна зйомка) фотоапарат вибирає найменшу витримку (найбільшу швидкість затвора) і велику діафрагму.

При роботі з зі складними об'єктивами використовується програмні можливості для обліку специфічних фокусних відстаней даного об'єктива. Наприклад, якщо ви використовуєте телеоб'єктив (з фокусною довжиною більше 135 мм) камера автоматично встановить мінімально можливу витримку для того, щоб уникнути розмитих кадрів створених тремтінням рук. І навпаки, якщо ви використовуєте ширококутну лінзу фотоапарат вибере програму використовує максимальну глибину різкості кадру.

При використанні зум-об'єктивів спеціальні датчики враховують змінюється фокусна відстань і відповідне число F для того, щоб програмно підібрати потрібну витримку.

Крім того, більшість камер мають функцію ручних установок експозиції, що дозволяють самостійно встановити витримку і апертуру. Це буває зручно при роботі зі складно освітленими об'єктами, при створенні різних ефектів і для прояву вашої творчої фантазії.

Вбудований експонометри (автоматичні камери)

Звичайні камери запрограмовані на те, щоб дати хорошу експозицію при середній яскравості і середніх умовах освітленості в цих умовах вони працюють досить пристойно. Але, на жаль, неможливо проводити зйомку при одних і тих умовах освітлення - вони весь час змінюються. Тому має сенс ознайомитися з різними системами експозиційного контролю, щоб розуміти що можна отримати в результаті.

Найбільш якісні результати виміру освітленості навіть в складних умовах забезпечує матричний або зонний метод виміру. В цьому випадку вбудований процесор розбиває картинку на безліч маленьких секторів, далі порівнюючи дані про яскравості, контрастності і розмірах об'єкта, він виробляє експозиційне рішення. В різних камерах це рішення виробляється на основі обробки сотні, тисячі ділянок по алгоритмам закладеним в програмі процесора. Ця камера дозволяє автоматично зробити зйомку, наприклад, у випадку, коли об'єкт має сильно освітлений задній фон. Зверніть увагу, що камери, які мають таким виміром, зазвичай не вимагають експозиційної коригування при складних умовах освітлення.

Якщо ваша камера, має такою системою, ознайомтеся, як ваша камера проводить зйомку при різних умовах. Якщо вам здається, що камера не завжди забезпечує, досить правильну експозицію спробуйте, включити усереднені параметри виміру або виставити ручні установки і спробувати виконати наступні рекомендації.

Незважаючи на те, наскільки складна система виміру у вашому фотоапараті будь-який апарат іноді вимагає вашої допомоги у визначенні експозиції в цьому можуть допомогти наступні корисні функції - точковий замір, кнопка замка фокуса (пам'яті), можливість компенсації експозиції. Тільки не забувайте перемикати вашу камеру в звичайний режим після використання цими функціями. Точний вимір необхідний для отримання фотографії невеликих за площею об'єктів (зазвичай потрапляє в центральне коло видошукача). Наприклад, яскраво забарвлених квітів на темному тлі. Для того, щоб активізувати цю функцію, вам необхідно натиснути кнопку точкового заміру і утримувати її в такому положенні під час зйомки.

Кнопка замку фокуса (focus lock або memory lock) дозволяє запам'ятати експозиційні характеристики для об'єкта зйомки, тим самим ви можете зробити однакові кадри при різних значеннях фокусної відстані zoom-об'єктива або при фізичному наближенні до об'єкта. Це дозволяє отримати хорошу якість зображення об'єкта при змінюваному тлі або відстані до нього. Також ця функція може бути корисна при використанні в такій ситуації. Наприклад, вам потрібно зробити замір експозиції з близької відстані темного предмета на світло-освітленому фоні (або навпаки). Ви можете наблизитися до об'єкта, натиснути кнопку memory lock для запам'ятовування експозиційних даних про об'єкти і потім зробити знімок, повернувшись на обрану для зйомки позицію (це ж легко виконати з використанням zoom-об'єктива).

Функція компенсації експозиції дозволяє змінити програмно-обрану експозицію з кроком 1/3. Це може бути корисно при зйомці дуже яскравих або дуже темних об'єктів, яка б привела до помилки при використанні вбудованого експонометра. У більш простих камерах ця функція може зустрічатися як кнопка освітлення заднього фону. Зазвичай вона додає 1-2 кроки експозиції для того, щоб компенсувати темний передній фон на тлі яскраво освітленого заднього фону. Якщо ваш фотоапарат не має подібних функцій, ви можете змінити експозицію, змінюючи чутливість плівки. Пам'ятайте, що зменшуючи вдвічі чутливість плівки, ви збільшуєте експозицію на один крок (і навпаки). Наприклад, при зйомці, яскраво освітлених снігових пагорбів використання даних експонометра призведе до того, що сніг буде здаватися досить сірим. В даному випадку треба збільшити крок чи використовувати плівку з чутливістю в два рази менше. І навпаки, при зйомці погано освітлених об'єктів необхідно або використовувати плівку вдвічі більшою чутливості або встановити експозицію на один крок менше.

 

Додаткові можливості експозиції при зйомці з вбудованим експонометром Більшість дзеркальних камер вбудований світловідбиваючий експонометр, який реагує на потік світла пройшов через об'єктив. У деяких з них світлочутливі датчики розташовані поруч з відбиваючим дзеркалом у безпосередньо поруч з площиною плівки. Важлива відмінність в роботі експонометрів забезпечується тим на основі якої площі визначається яскравість картинки. Більшість TTL експонометрів вимірює яскравість по усередненому кількості світла відбитого світла. Інші визначають яскравість на основі "зваженого" усереднення, при цьому способі невелика ділянка може мати великий вплив на середню яскравість. Інші TTL працюють аналогічно точковим експонометра, вимірюючи інтенсивність, світла тільки в центральному колі.

Використання вбудованого експонометра - дуже просто. Після установки плівки, фотоапарат зчитує DX-код і вимірює інтенсивність світла відбитого картинкою. Тоді ви коригуєте витримку або апертуру (або те й інше разом) до тих пір поки, ви не побачите що експозиція не встановлена ​​коректно. Не забувайте при цьому враховувати вимоги моменту, т.е якщо ви хочете сфотографувати об'єкт, що рухається, то ви обираєте мінімальну витримку для заморожування дії і потім встановлюєте відповідну апертуру. Навпаки, знімаючи дивовижні пейзажі, ви встановлюєте мінімальну апертуру для отримання максимального поля різкості кадру, а потім підбираєте відповідну витримку.

 

Додаткові можливості експозиції при зйомці з вбудованим експонометром (ручні установки)

Експозиція встановлювана фотоапаратом придатна для більшості зустрічаються випадків зйомки, однак, нерідко трапляються ситуації, коли до вибору експозиції потрібно підходити більш виборочно.К таких випадків відносяться дуже контрастні випадки, наприклад, при наявності яскраво освітлених і затемнених ділянок. Якщо об'єкт зйомки оточений великим за площею світлим або темним тлом, тоді експонометр, вирахувавши усереднену інтенсивність, правильно прорисует фон, але об'єкт вийде дуже темним або занадто світлим. В такому випадку ви можете зробити наступне підійти ближче, зменшивши внесок фону, заміряти експозицію і заповнивши її зробити знімок з попередньої позиції отримавши неправильну промальовування фону і хорошу опрацювання об'єкта, але при цьому потрібно бути обережним, щоб уникнути обліку власної тіні або тіні від фотоапарата. Даний варіант дуже добре використовувати при зйомці зум-об'єктивом коли вам достатньо просто вивести зум на максимальне фокусна відстань. Також ви можете зробити вимір експозиції використовуючи точковий замір так щоб об'єкт потрапив в центральне коло.

Кадри містять в собі ділянки неба теж вимагає окремих замірів, оскільки небо яскравіше інших частин знімка то експонометр може показати дуже маленьку експозицію. Як результат об'єкт може виявитися недоекспонованим, тобто дуже темним. Щоб уникнути таких ефектів, можна використовувати наступний прийом: направити камеру злегка вниз при вимірі експозиції, а потім зробити знімок

Схожі ефекти проявляються і при зйомці піщаного узбережжя або сніжних рівнин, які виглядають більш яскравими через відбитого світла і можуть виявитися недоекспонованим. У даній ситуації необхідно використовувати компенсацію експозицію на один або півтора кроку більше. Це відбувається тому, що експонометр усереднює картинку і білий фон буде більш сірим. Зворотна ситуація виникає, якщо ви будете знімати чорну кінь на тлі темного лісу, користуючись показниками експонометра, ми отримаємо на знімку "сіру" кінь замість чорної. В даному випадку потрібно використовувати експозицію на 1 або 1,5 кроку менше.

В особливо важких випадках, коли на знімку присутні великі області світлих і темних плям. В даному випадку найпростіший рада - наводите об'єктив на область посередині між цими областями тоді на середню експозицію не зробить великого впливу не одна з областей і картинка вийде більш-менш витриманою.

Якщо Ви потрапили в ситуацію, коли всі вищевикладені поради не допомагають вибрати правильну експозицію, існує простий спосіб отримати знімок хорошої якості. Ви можете зробити перший знімок з експозицією, яку радить вбудований експонометр, а потім - з експозицією на один крок більше або один крок менше рекомендованої. В деяких автоматичних камерах ця функція виконана програмно, тобто Ви вибираєте кількість кадрів, яке Ви хочете зробити, одного і того ж об'єкта, і фотоапарат автоматично робить серію знімків.

І остання порада: в ситуаціях з важким світлом чудові результати дозволить отримати плівка T-MAX professionall.

Категорія: Поради по зйомці | Додав: Lisejkoa (16.04.2012) | Автор: Андрій
Переглядів: 8437 | Коментарі: 3 | Теги: діафрагма, експозиція, налаштування експозиції | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Категорії
Статті про фотографію [5]
Поради по зйомці [7]
Реклама Tak.ru
Реклама
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 223
Погода

Соціальні мережі
Теги
LinkFeed
Статистика
Яндекс.Метрика CY-PR.com каталог сайтів
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наші відвідувачі
Locations of visitors to this page