Все про фотографію

Субота, 27.04.2024, 07:36
Вітаю Вас Гість

Реєстрація
Вхід

Каталог статей


Головна » Статті » Статті про фотографію


Юридичні права фотографа

Фотограф, захоплений реалізацією геніальної ідеї, не завжди замислюється, що створена ним малюнок буде мати матеріальну цінність, комерційний інтерес, а тим більше може бути неправомірно використана третіми особами.

Всім відомо, що авторськими правами на фотографію володіє її автор. Але чи завжди це так? І що таке авторські права?

В Україну авторське право, в тому числі і на фотографію, регулюється главами 35-36 Цивільного кодексу України, Законом України «Про авторське право і суміжні права» (далі - Закон) та іншими нормативно-правовими актами.

Так, ст.8 Закону відносить фотографії до об'єктів авторського права.

Суб'єктами авторського права є:

автор твору;

їх спадкоємці;

особи, яким передані авторські майнові права.

Автор - це фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір. В даному випадку, за загальним правилом, автором фотографії буде фотограф і тільки йому належать авторські особисті немайнові права (авторські права можуть бути особистими немайновими і майновими).

Майнові права автор може передати іншій особі повністю або частково. Передача майнових прав оформляється авторським договором.

Крім того, майнові права можуть переходити до інших осіб у спадщину.

Особисті немайнові права автора

Як вже було вище сказано, тільки автору належать авторські особисті немайнові права, до яких відносяться право:

визнання авторства (право вимагати зазначення про автора на творі і його примірниках).

анонімності (забороняти зазначення свого імені, якщо автор хоче залишитися анонімним);

збереження цілісності твору та протидії його спотворення, інший заміні твору чи іншому посяганню, які можуть завдати шкоди честі та репутації автора.


Коли ж виникають немайнові права? Чи потрібна їх реєстрація?

Авторське право виникає з моменту створення твору. Для виникнення авторського права і його здійснення не потрібна реєстрація або інше спеціальне його оформлення.

Суб'єкт авторського права (як ми вже говорили, це не тільки автор) може зареєструвати своє авторське право. Про реєстрацію авторського права видається свідоцтво. Тобто, особисті немайнові права на твір виникають з моменту створення твору, не підлягають обов'язковій реєстрації, і, зазначу, діють безстроково (на відміну від майнових прав).

 

Майнові права

До майнових прав, які можуть належати не тільки автору, а й іншим особам, відносять:

виключне право на використання фотографії, тобто право її використовувати в будь-якій формі і будь-яким способом (дотримуючись при цьому особисті немайнові права автора);

виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

 

Використання фотографії як об'єкта авторського права іншими особами здійснюється тільки з дозволу власника майнових авторських прав і з виплатою винагороди. Винагорода може бути здійснено у формі:

роялті (відрахування за кожний проданий примірник чи кожне використання твору);

паушального (одноразового) платежу;

комбінованого платежу.

Законодавством встановлені мінімальні ставки роялті, в тому числі на фотографії - 1% відпускної ціни від кожного екземпляра.

У кожного правила є свої винятки: ст. 21-25 Закону встановлені випадки використання твору без виплати авторської винагороди та без дозволу автора, до яких відносять:

відтворення виключно в особистих цілях правомірно опублікованих фотографій;

репрографічне відтворення бібліотеками та архівами фотографій за запитами фізичних осіб з метою освіти, навчання та дослідження;

репрографічне відтворення фотографій навчальними закладами для аудиторних занять;

відтворення в каталогах фотографій, виставлених на виставках, аукціонах, ярмарках або у колекціях для висвітлення вищезазначених заходів без використання таких каталогів у комерційних цілях;

відтворення творів для судового і адміністративного провадження, в обсязі, виправданому цією метою.

 

Термін дії майнових авторських прав

Термін дії майнових авторських прав обмежений у часі, і, за загальним правилом, дійсний протягом усього життя автора і 70 років після його смерті.

Закінчення строку дії майнових авторських прав означає перехід твори у суспільне надбання. Фотографії, що перейшли в суспільне надбання, можуть вільно використовуватися будь-якою особою без виплати авторської винагороди за умови дотримання немайнових прав автора.

В реальності дуже часто фотографії використовуються без дозволу власника майнових прав і без виплати винагороди. У таких випадках законодавство передбачає відповідальність для такого «порушника» і практично у всіх випадках автор (або особа якій належать майнові права) може використовувати закон як інструмент свого захисту.

 

Превентивні заходи

Як вже було сказано, авторське право виникає з моменту створення фотографії. В авторському праві існує презумпція авторства - при відсутності доказів іншого автором твору є особа зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору. Дана презумпція також застосовується в разі зазначення псевдоніма, який ідентифікує автора.

Якщо ж Ваша фотографія оприлюднена (опублікована) під чужим ім'ям (плагіат), то саме Вам доведеться доводити, що Ви і є автором.

Доказом того, що саме Ви зробили фотографію, можуть бути:

негативи і вихідні файли (при цифрової фотографії);

докази більш раннього опублікування фотографії. Якщо фото опубліковано на сайті - то бажано нотаріально завірити роздруківку сторінки з інтернету;

вихідний файл, записаний на матеріальному носії, негатив або распечатаний примірник фотографії, відправлений цінних рекомендаційним листом з описом вкладення на свою адресу і на своє ім'я. В такому випадку конверт не роздруковується до порушення, але в разі такого, запечатаний конверт з документами про його відправку буде доказом того що на певну дату фотографія вже була створена;

реєстрація авторського права, хоча і прямим доказом Вашого авторства не є, але буде вказувати, що на певну дату Ви заявили про своє авторське право.

Крім того, використовуючи фотографію, не забудьте проставити знак охорони авторського права - ©, Ваше ім'я, рік першої публікації.

 

Що робити якщо фотографію «вкрали»

Існують різні порушення авторського права. Для фотографії як об'єкта авторського права найбільш характерні такі:

плагіат - оприлюднення (опублікування) фотографії під чужим ім'ям;

піратство - опублікування, відтворення і распространеніяе контрафактних примірників фотографії.

 

Якщо вчинені перераховані вище дії, то:

1) подбайте про докази Вашого авторства (див. вище);

2) зберіть докази факту порушення авторських прав. Такими можуть бути нотаріально засвідчені сторінки з інтернету, примірники книжок, журналів, газет, в яких неправомірно опублікована Ваша малюнок, показання свідків про факт порушення Ваших прав;

3) далі можна звернеться до порушника з претензією для врегулювання конфлікту. Претензія складається у письмовій формі, відправляється цінним листом з описом вкладення і повинна містити обставини, на підставі яких претензія пред'являється; докази таких обставин; вимоги до порушника з посиланням на нормативні акти.

4) Претензійні порядок захисту Ваших прав не є обов'язковим, і Ви можете, не відправляючи претензію, звернеться відразу до суду. Крім того, не отримавши відповідь на претензію, або отримавши негативну відповідь, зверніться до суду. У судовому порядку Ви можете вимагати:

відновлення порушених прав та (або) припинення дій, які порушують авторське право або створюють загрозу їх порушення;

відшкодування моральної шкоди;

відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права, або виплату компенсації;

публікації в ЗМІ даних про допущені порушення авторського права і судових рішень з приводу такого порушення.

 

Суд може замість відшкодування збитків або стягнення доходів прийняти рішення про стягнення з порушника компенсації в розмірі від 10 до 50000 мінімальних зарплат (на сьогоднішній день мінімальна зарплата становить 375 грн., Тобто можна стягнути компенсацію від 3750 грн. До 18750000 грн.)

Крім того, законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення авторського права.

Адміністративна відповідальність передбачається за незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності, привласнення авторства або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності (ст. 51-2 Кодексу про адміністративні порушення). За вищевикладені дії передбачено накладання штрафу від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - нмдг) з конфіскацією незаконно виготовленої продукції, оборудуванія і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

До кримінальної відповідальності за порушення авторського права можна притягнути особу тільки при наявності умисних дій і матеріального збитку, розмір якого перевищує на сьогоднішній день 3500 грн. За порушення авторських прав передбачені такі кримінальні покарання: штраф (до 3000 нмдг), виправні роботи (до 2 років), позбавлення волі (до 6 років), позбавлення права займати деякі посади або займатися деякими видами діяльності (до 3 років) з конфіскацією всіх примірників творів.

На жаль, не дивлячись на те що законом фотографія віднесена до об'єктів авторського права, далеко не кожен визнає, а, отже, і дотримується авторські права фотографа. Крім того, з розвитком цифрового фото, порушити права фотографа стало ще легше. Єдине, що можна порекомендувати і побажати фотографам - самостійно або за допомогою фахівця не залишати безкарними дії, які порушать Ваші права

Категорія: Статті про фотографію | Додав: Lisejkoa (16.04.2012) | Автор: Андрій
Переглядів: 9038 | Коментарі: 2 | Теги: Права фотографа, немайнові права, майнові права, авторські права | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Категорії
Статті про фотографію [5]
Поради по зйомці [7]
Реклама Tak.ru
Реклама
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 223
Погода

Соціальні мережі
Теги
LinkFeed
Статистика
Яндекс.Метрика CY-PR.com каталог сайтів
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наші відвідувачі
Locations of visitors to this page